מה כוללות בדיוק עבודות עפר ואיך הן נעשות?

אם אתם מתחילים פרויקט בנייה או ברשותכם קרקע שאתה רוצים לעשות בה שימושים שונים, כנראה גיליתם שאתם צריכים לעשות עבודות עפר בקרקע. מה כוללות בדיוק עבודות עפר ואיך הן נעשות?

מה הן עבודות עפר?

עבודות עפר הן החלק הראשוני בכל פרוייקט בנייה, הן נעשות לצורך בניית מבנים, סלילת כבישים, תשתיות וצנרת, ועוד. כל פרוייקט שכזה נעשה בקרקע מסוימת ועל מנת להתחיל בבניה ופיתוח יש להתאים את הקרקע, כאן נכנסות לתמונה עבודות עפר.

עבודות עפר הן שם כללי לכל מה שנעשה לצורך סידור הקרקע והמתחם לבנייה או לכל פרויקט באשר הוא. הן יכולות לכלול יישור קרקע, פינוי פסולת, חפירה תת קרקעית, חפירת תעלות ובורות, סלילת נתיבים, פיתוח נוף, וזה רק חלק. כל פרויקט שאתם מתכננים, בין אם באופן פרטי או ציבורי, יכלול לרוב עבודות עפר.

איך הן מתנהלות?

מתחילים תכנון העבודה והערכת הקרקע. עבודות עפר הן אמנם לא הפעולות המורכבות ביותר בהכרח, אך הן בכל זאת מורכבות ודורשות תכנון מקיף והתחשבות באופי הקרקע ובמצבו של המתחם המיועד. צריך לאבחן באיזה סוג קרקע מדובר, ואיזו סוג של עבודה היא דורשת, צריך לברר מה מאפיין את המתחם, האם יש בו פסולת שצריך לפנות? סלעים, חקלאות, תשתיות? כל אחד מאלה דורש טיפול מסוג שונה וצריך להיערך בהתאם. צריך לסלק מהשטח מפגעים שיעמדו בדרכו של פרוייקט הבנייה העתידי וזהו לרוב השלב הראשוני של העבודה.

הכנת הקרקע לצורך בנייה

לרוב עבודות עפר יכללו לא רק פינוי וסילוק מפגעים מהשטח אלא גם הכנת הקרקע לצורך בנייה לאחר מכן. צריך ליישר את הקרקע ולהתאים אותה ואולי אף להחליף חלקים ממנה, בהתאם לפרוייקט הרצוי, כאשר כמובן סלילת כביש דורשת אמצעים שונים מאשר חפירת יסודות לבניין למשל.

תכנון עבודות עפר
תכנון עבודות עפר

כך שעבודות עפר כוללות לרוב שלב טיפול בקרקע הקיימת, ושלב התאמתה לנדרש, כמו למשל סילוק אדמה בעייתית, יישור השטח (שצריך להיעשות בצורה מחושבת ומדויקת באמצעים מדעים), וייבוא חומרי גלם חדשים.

ביצוע עבודות עפר דורשות תכנון מקיף והכנה מדוקדקת

צריך לחשב במדויק את הנדרש ליישור קרקע למשל, כמות לא נכון של אדמה או חול תהרוס את קו הקרקע ותוביל לבנייה לא יציבה. צריך לדעת גם באילו מן הכלים הרבים שמשמשים לעבודות אלו כדאי להשתמש, מכיוון שישנם כלי צמ"ה רבים המשמשים לכך – דחפורים, מפלסות, טרקטורים, שופלים ועוד – והפעלת הכלים האלה היא פעולה לא פשוטה הדורשת ידע וניסיון והוצאות כספיות, ושימוש לא נכון בכלים ההנדסיים המדוברים יכול להוביל לעיכובים, בזבוזים מיותרים, וסכנות בטיחותיות.

כל זה מגביר את הצורך בתכנון נכון, והבערכה נכון של הדרוש לעבודות על מנת להגיע לתוצאה מקסימלית ומהירה, כדי שלא להיקלע למצבים שקורה לרבים, כאשר פרוייקט מתעכב עוד ועוד בשלב הראשוני ביותר שלו – התאמת הקרקע לפרוייקט שעוד לא התחיל.

חברת בולדוזר מספקת שירותי עבודות עפר במחירים מעולים ועם ניסיון במגוון עבודות. בנוסף החברה מספקת שירותי חפירות, השכרת כלי צמ"ה וכן שירותי קידוח וניסור בטון מחיר מעולה.

Photos by Andrea Piacquadio from Pexels

הכתבה עזרה לכם? שתפו עם החברים !

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email